Τον Σεπτέμβριο οι δύο πρώτες αγωνιστικές

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18/8/2022 στην ΕΟΚ η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας στο Μπάσκετ σε άνδρες και γυναίκες. Τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ και ιδιαιτερότητά τους είναι πως στην Α’ φάση η κλήρωση γίνεται μεταξύ των ομάδων της ίδιας κατηγορίας.

Οι σερραϊκές ομάδες που μετείχαν στην κλήρωση ήταν η γυναικεία ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Α2), η ανδρική ομάδα του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Β’ Εθνική) και το Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Γ’Εθνική)

Οι «λιονταρίνες» με τους Πάνθηρες

Πρώτες θα ξεκινήσουν τα επίσημα παιχνίδια της νέας αγωνιστικής περιόδου οι «Λιονταρίνες»

Στην 1η αγωνιστική της Α’ φάσης η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει τους Πάνθηρες Καβάλας στην Καβάλα την Κυριακή 18-9-2022

Σε ενδεχόμενη νίκη, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του παιχνιδιού Νεάπολη-Πανόραμα στο ΔΑΚ Σερρών την Τετάρτη 21-9-2022

Στο ΔΑΚ ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ

Η ανδρική ομάδα του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Δόξα Λευκάδας στο ΔΑΚ της Κοιλάδας την Τετάρτη 21/9/2022, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της  Α’ φάσης.

Αν κερδίσει θα αντιμετωπίσει ξανά στο ΔΑΚ το Σάββατο 24/9/2022 τον νικητή του παιχνιδιού  ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.

Τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ.

Στην Θεσσαλία το Ρούπελ

Το «βάπτισμα του πυρός» στα εθνικά πρωταθλήματα θα το πάρει στην Θεσσαλία το Ρούπελ Σιδηροκάστρου, καθώς κληρώθηκε να αντιμετωπίσει στην 1η αγωνιστική της Α’ Φάσης την ομάδα του ΓΣ Σοφάδων την Τετάρτη 21/9/2022. Ο νικητής της αναμέτρησης θα  αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ – ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ

Αναλυτικά η διαδικασία του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ως εξής

Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών 2022-2023 Α’ Φάση

Όμιλος Βορρά Γ’ Εθνικής – Κλήρωση 1ης Αγ.

1. ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ
2. ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ
3. ΑΣ ΝΙΚΑΙΑ 2012
4. ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ
5. ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ
6. ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
7. ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
8. ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ
9. ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
10. ΜΕΝΤ
11. ΑΣ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ
12. ΦΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
13. ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ
14. ΑΓΣ ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ
15. ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
16. ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
17. ΑΣ ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
18. ΑΣ ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Τετάρτη 21/09/2022

10. ΑΣ ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ – ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
11. ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ – ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ
12. ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
13. ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ – ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
14. ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ – ΑΓΣ ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ
15. ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΑΣ ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
16. ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ – ΑΣ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ
17. ΜΕΝΤ – ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ
18. ΦΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΣ ΝΙΚΑΙΑ 2012

Όμιλος Βορρά Β’ Εθνικής – Κλήρωση 1ης Αγ.

1. ΤΡΙΚΑΛΑ BASKET
2. ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ
3. ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
4. ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
5. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
6. ΠΡΩΤΕΑΣ ΦΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
7. ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
8. ΑΣ ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
9. ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
10. ΜΓΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
11. ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
12. ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ
13. ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ
14. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
15. ΧΑΝΘ
16. ΔΕΚΑ
17. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Τετάρτη 21/09/2022

28. ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
29. ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΓΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
30. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΣ ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
31. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ – ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
32. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ – ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
33. ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΔΕΚΑ
34. ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ BASKET
35. ΠΡΩΤΕΑΣ ΦΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
A/A ΧΑΝΘ

Όμιλος Βορρά Γ’ Εθνικής – Κλήρωση 2ης Αγ.

Στον όμιλο Βορρά της Γ’ Εθνικής συμμετέχουν οι 9 νικητές της 1ης Αγωνιστικής (ένα σωματείο θα εξαιρεθεί ως Α/Α)

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Κυριακή 25/09/2022

41. Νικητής Α12 – Νικητής Α18
42. Νικητής Α10 – Νικητής Α16
43. Νικητής Α15 – Νικητής Α11
44. Νικητής Α13 – Νικητής Α14
A/A Νικητής Α17

Όμιλος Βορρά Β’ Εθνικής – Κλήρωση 2ης Αγ.

Στον όμιλο Βορρά της Β’ Εθνική συμμετέχουν οι 8 νικητές της 1ης Αγωνιστικής και το σωματείο που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α στην 1η Αγωνιστική και κληρώνουμε τα 4 ζευγάρια (ένα σωματείο θα εξαιρεθεί ως Α/Α)

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Σάββατο 24/09/2022

50. Νικητής Α31 – ΧΑΝΘ
51. Νικητής Α32 – Νικητής Α28 (ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)
52. Νικητής Α33 – Νικητής Α34
53. Νικητής Α30 – Νικητής Α29
A/A Νικητής Α35

Όμιλος Γ’ Εθνικής – Κλήρωση 3ης Αγ.

Θα πάρουν μέρος τα 5 σωματεία της Γ’ Εθνικής Νότου και 5 σωματεία της Γ’ Εθνικής Βορρά.

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Κυριακή 02/10/2022

54. Νικητής Α39 – Νικητής Α37
55. Νικητής Α40 – Νικητής Α38
56. Νικητής Α42 – Νικητής Α41
57. Νικητής Α44 – Νικητής Α43
58. Νικητής Α36 – Νικητής Α17

Β’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

Κλήρωση 1ης Αγωνιστικής

Θα συμμετέχουν οι 16 ομάδες της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, οι 9 ομάδες που προκρίθηκαν από την 2η Αγωνιστική και το νικητή του αγώνα που είχε εξαιρεθεί από αυτήν την Αγωνιστική της Β’ Εθνικής και οι 5 ομάδες που προκρίθηκαν από την 3η Αγωνιστική της Γ’ Εθνικής της Α’ Φάσης

Σωματεία Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

1. ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
2. ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ
3. ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ
4. ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
5. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
6. ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
7. ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
8. ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
9. ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
10. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
11. ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ
12. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
13. ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
14. ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
15. ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΕΡΜΗΣ ΚΑΕ (ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ)
16. ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ

Σωματεία Α’ Φάσης

17. ΟΜΑΔΑ B’ ΕΘΝΙΚΗΣ Α.Α.
18. ΝΙΚΗΤΗΣ 45
19. ΝΙΚΗΤΗΣ 46
20. ΝΙΚΗΤΗΣ 47
21. ΝΙΚΗΤΗΣ 48
22. ΝΙΚΗΤΗΣ 49
23. ΝΙΚΗΤΗΣ 50
24. ΝΙΚΗΤΗΣ 51
25. ΝΙΚΗΤΗΣ 52
26. ΝΙΚΗΤΗΣ 53
27. ΝΙΚΗΤΗΣ 54
28. ΝΙΚΗΤΗΣ 55
29. ΝΙΚΗΤΗΣ 56
30. ΝΙΚΗΤΗΣ 57
31. ΝΙΚΗΤΗΣ 58

Β’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Τετάρτη 12/10/2022

59. Νικητής Α53 – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
60. ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΕΡΜΗΣ ΚΑΕ (ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ) – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ
61. Νικητής Α55 – ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
62. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
63. Νικητής Α54 – ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
64. Νικητής Α56 – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
65. Νικητής Α46 – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
66. Νικητής Α58 – Νικητής Α48
67. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
68. Νικητής Α45 – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
69. ΟΜΑΔΑ B’ ΕΘΝΙΚΗΣ Α.Α. – ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ
70. Νικητής Α50 – ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
71. Νικητής Α51 – Νικητής Α52
72. Νικητής Α47 – ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ
73. Νικητής Α57 – ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
Α/Α Νικητής Α49

Β’ Φάση – Κλήρωση 2ης Αγ.

Συμμετέχουν οι νικητές της 1ης Αγωνιστικής και η ομάδα που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α από την 1η Αγωνιστική.

Β’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 19/10/2022

74. Νικητής Α49 – Νικητής Α73
75. Νικητής Α66 – Νικητής Α61
76. Νικητής Α71 – Νικητής Α69
77. Νικητής Α60 – Νικητής Α70
78. Νικητής Α65 – Νικητής Α72
79. Νικητής Α67 – Νικητής Α68
80. Νικητής Α63 – Νικητής Α64
81. Νικητής Α62 – Νικητής Α59

Β’ Φάση – Κλήρωση 3ης Αγ.

Συμμετέχουν οι νικητές της 2ης Αγωνιστικής.

Β’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Τετάρτη 09/11/2022

82. Νικητής Α80 – Νικητής Α75
83. Νικητής Α77 – Νικητής Α81
84. Νικητής Α74 – Νικητής Α78
85. Νικητής Α79 – Νικητής Α76

 

πηγή: https://www.anexartitos.gr/mpasket-kypello-elladas-2022-23-oi-antipaloi-toy-mgs-panserraikos-andres-gynaikes-roypel-sidirokastroy