Η ΑΕ Σέρρες χρειάστηκε να φορτσάρει ένα δεκάλεπτο (το 2ο ) για να «καθαρίσει» το παιχνίδι με τον ΑΟ Ηράκλειας στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το απόγευμα της Κυριακής 16/10 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Βασ. Αγοραστός» στο Αθλητικό πάρκο της Ομόνοιας, οι έφηβοι αθλητές του Χρήστου Γκαβανόζη μπήκαν «μουδιασμένοι» στο παρκέ και οι νεανική ομάδα του Ιωαννίδη δεν άφησαν την ευκαιρία χαμένη και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 11-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι αθλητές της ΑΕΣ βρήκαν και επέβαλαν τον ρυθμό τους και με ένα επιμέρους 26-8 ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο 3ο δεκάλεπτο αυξάνοντας την διαφορά στο +20 (58-38). Το 4ο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν διάφορα σχήματα,  χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεσή τους, ετσι το επιμέρους σκορ διαμορφώθηκε σε 10-11.

Από την ΑΕΣ ξεχώρισαν ο Σαρρής, στην οργάνωση του παιχνιδιού, και οι Πεχλιβανίδης, Μπανάναβας, Χατζόπουλος, Ντώνες, Κακλίδης και Καραπεπερας στο σκοράρισμα σε διαφορετικά χρονικά σημεία του αγώνα.

Από την Ηράκλεια ξεχώρισαν ο Καρανικόλας (15π, 1τρ)  πρώτος σκορερ του αγώνα, και ο Κουτσάκης (8π)