ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τα νιάτα (ΑΕΣ) ηττήθηκαν από την εμπειρία (ΓΣ Ικαροι) – Βίντεο

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με την ομάδα των Ικάρων να κερδίζει τη νεανική ομάδα της ΑΕΣ (ουσιαστική είναι η εφηβική ομάδα) με σκορ 65-88.Οι νεαροί παίκτες του Χρήστου Γκαβανόζη μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ, αλλά συνάντησαν την εμπειρία των παικτών του Γιάννη Μπουτάκογλου, μαζί με τον διαφορετικό σωματότυπο, που τους έδωσε την κυριαρχία στα ρημπάουντ. (Ο Ασημάκης ήταν ανίκητος σε άμυνα και επίθεση κάτω από το καλάθι 23π)

Η ΑΕΣ βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ αλλά ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο (-8 πόντους).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣ Ικαροι αύξησαν την διαφορά στους +21 και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.

Άτυχος στάθηκε ο Χρήστος Χατζόπουλος καθώς ο νεαρός καλαθοσφαιριστής της ΑΕΣ έπαθε διάστρεμμα (δεν φαίνεται σοβαρό) και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, για τον ίδιο λόγο αποχώρησε λίγο αργότερα και ο Πεχλιβανίδης. Οι δύο παίκτες της ΑΕΣ ήταν και οι πρώτοι σκορερ της ομάδας.

Ο αγώνας μεταδόθηκε απευθείας από το κανάλι του serrespost στο youtube

Δεκάλεπτα: 16-25, 34-42, 46-67, 65-88                                                                  Διαιτητές: Καντζουρίδης-Τσακιρίδης                                                                       Γραμματεία: Θεοφανίδου-Τσαγκά-Κίναλη

ΑΕ Σέρρες (Χρ.Γκαβανόζης): Γουγουσιάδης, Λάτσιος 3, Γρούνης 2, Σαρρής 8, Κώστογλου, Μπανάβας 11(1), Καραπεπερας 2, Θεοφανίδης 5(1), Ελεζι, Χατζόπουλος 13(2), Ντωνες 7, Πεχλιβανίδης 14.

ΓΣ Ικαροι 2017(Γ.Μπουτάκογλου): Δαγκουλας 4, Λαδιάς 2, Παναγιωτίδης 2, Δημητρακάς 16(1), Θεοδοσιάδης 12, Μηνας 6, Καραλιβανος 8(1), Δούκας 2, Ασημάκης 23(1), Σιδηρόπουλος 3, Γούνας 4, Χασάπης 6