Επικοινωνία: info@serraikanea.gr

Αθλητικα

Σέρρες, Μπάσκετ: Φόρτσαρε στο τέλος και κέρδισε το Παγγαίο η U20 των Ικάρων!

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι

με το Παγγαίο για την U20 των Ικάρων, η οποία φόρτσαρε στο φινάλε και πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνος. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πέρασαν και μπροστά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-25). Στην δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι ανέβασαν ρυθμό και μείωσαν, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-40.

Στην επανάληψη, οι “κυανοκίτρινοι” ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 62-55 στο 30′. Το Παγγαίο, ωστόσο δεν τα παράτησε και προηγήθηκε με 65-66 με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα, η νεανική ομάδα των Ικάρων πίεσε, έκλεψε μπάλες και βρήκε μεγάλα σουτ από Μπίλιο και Αγγειοπλάστη φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Αγγειοπλάστης (24π.), Μπίλιος (23π.) και Δόξας (21π.), ενώ ο Κούκος (24π.) και ο Γουδούτσης (20π.) ξεχώρισαν για το Παγγαίο.

Δεκάλεπτα: 20-25,37-40,62-55,88-76.

Ίκαροι U20 (Ρούλης-Δαλαγκόζης): Κουδέρης,Δημάδης 7,Μοσχολιός,Μπίλιος 23(5),Παπαευστρατίου,Ασλάκης, Παντολέων,Γκούτζιας 10,Δόξας 21(3),Αγγειοπλάστης 24(1),Καμπούρης 3,Σταμπουλής.

Παγγαίο (Κούκος): Καντιφούδης 13,Βενέτης,Παπαλούδης 2,Γερασιμίδης 13(1),Γουδούτσης 20,Καψάλης, Κούκος 24(4),Κατσαμακίδης,Σιναπούδης,Τοσουνίδης 4.