Επικοινωνία: info@serraikanea.gr

Αθλητικα

Σέρρες, Μπάσκετ, Post Game: ΠΓΣ Παγγαίο - Ορφέας Ν. Σκοπού 57-58 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Έπαιξε με την φωτιά αλλά ευτυχώς δεν κάηκε, ο Ορφέας Ν. Σκοπού ο οποίος πέρασε νικητής και από το Κλειστό Γεωργιανής επικρατώντας έστω και οριακά του τοπικού Παγγαίου με 57-58.
Οι «ασπρόμαυροι» προβλημάτισαν  με την εμφάνιση τους παρουσιάζοντας αρκετές δυσλειτουργίες σε όλους τους τομείς ωστόσο η σταδιακή βελτίωση στο δεύτερο μέρος επέτρεψε στον Ορφέα με ξεσπάσματα να ισορροπήσει την ροή της αναμέτρησης και εν τέλει να πάρει τη νίκη. Στην άσχημη εικόνα των Σκοπινών συνέβαλαν οι απουσίες των Στράτου Γιοβάνη και Κώστα Δαγκούλα, αμφότεροι παρουσίασαν συμπτώματα ίωσης και τέθηκαν εκτός αγωνιστικής δράσης δυσχεραίνοντας το πρόβλημα στις θέσεις των ψηλών. Πρώτοι σκόρερ  αναδείχτηκαν οι Χρήστος Λουλούδης με 17(1) πόντους και Καλαντίδης με 14 πόντους.

Τίποτα ουσιαστικό στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν «μουδιασμένες» σκοράροντας κυρίως από την γραμμή της φιλανθρωπίας.  Το 10-9 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Αν και ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, το Παγγαίο φάνηκε να πατάει καλύτερα ανοίγοντας την ψαλίδα στο +5 σε δύο σημεία (14-9, 24-19) με τον Ορφέα ωστόσο να δίνει απαντήσεις. Τα λάθη όμως στέρησαν πολύτιμο έδαφος στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια όντας στο -4, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-22.

Η επανάληψη μπορεί να ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά αλλά ο Ορφέας ανέβαζε σταδιακά την  απόδοση του. Το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ο Ορφέας πραγματοποίησε ξέσπασμα,  οι Παπαστεργίου (τρίποντο και γκολ φάουλ), Καλαντίδης και Δροσινός έβαλαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού τονώνοντας την ψυχολογία των συμπαικτών τους με το σκορ στο 41-43.

Στην τελική κρίσιμη περίοδο ο Ορφέας πέταξε στο κάδο αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει την ψαλίδα προς όφελος του και το πλήρωσε, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το σκορ αναγκάζοντας τον Χρήστο Γκαβανόζη σε time-out. Από εκεί και έπειτα ο αγώνας μετατράπηκε σε «ρώσικη ρουλέτα», οι δύο ομάδες εκτελούσαν εκατέρωθεν βολές όπου ο πιο ψύχραιμος Ορφέας αποδείχτηκε πιο εύστοχος διαμορφώνοντας το τελικό 57-58 εξέλιξη που ανακούφισε τον κόσμο της ομάδας που σε ακόμα μία αναμέτρηση βρέθηκε στις κερκίδες.