Επικοινωνία: info@serraikanea.gr

Αθλητικα

Σέρρες, Μπάσκετ, Post Game: Ορφέας Νέου Σκοπού-Α.Ε.Σ. 58-65 (Πρωτάθλημα Εφήβων ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Η υπερπροσπάθεια των παικτών του Ορφέα δεν στάθηκε αρκετή ώστε να τους χαρίσει τη νίκη κόντρα στην  πιο έμπειρη ΑΕΣ. Οι «ασπρόμαυροι» αν και στάθηκαν πολύ καλά στο παρκέ διεκδικώντας το ροζ φύλλο αγώνα πλήρωσαν τα ατομικά λάθη στην άμυνα και την έλλειψη συγκέντρωσης ενώ δεν εκμεταλλεύτηκαν τα επιμέρους λάθη των φιλοξενουμένων με αποτέλεσμα να γνωρίσουν εντός έδρας ήττα με σκορ 58-65.
Η ΑΕΣ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας μικρό προβάδισμα εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα των παικτών της αλλά και δυσλειτουργίες στην άμυνα των γηπεδούχων σκοράροντας από το low-post. Η απάντηση του Ορφέα ήρθε από τους Δούμα-Καραμπατζάκη, αμφότεροι με γκολ-φάουλ ανέτρεψαν για πρώτη φορά το σκορ υπέρ της ομάδας τους για το 10-9. Ωστόσο ένα μπλάκ-άουτ επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν εκ νέου τα ηνία φλερτάροντας με διψήφια διαφορά αναγκάζοντας τον Χρήστο Γκαβανόζη σε time-out. Λίγο πριν το τέλος ο Σκαρλατόπουλος με σουτ τριών πόντων μάζεψε την διαφορά στο 13-18, αποτέλεσμα πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Ορφέας ανέβασε την απόδοση του στην δεύτερη περίοδο, Δούμας, Καραμπατζάκης (τρίποντο) και Σκαρλατόπουλος (τρίποντο) μάζεψαν την διαφορά στο καλάθι 21-23 χωρίς ωστόσο να υπάρξει συνέχεια. Η ΑΕΣ κατάφερε να κρατήσει μικρή διαφορά 6 πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-34.

Όχι και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ουσιαστικοί στο σκοράρισμα κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν σε δύο περιπτώσεις με διψήφια διαφορά (38-50, 3:42). Οι οδηγίες του coach Γκαβανόζη και ο «μπασκετικός εγωισμός» των ασπρόμαυρων άλλαξαν το σκηνικό του αγώνα, ένα σερί 8-0  στα τελευταία λεπτά της περιόδου και ο Ορφέας βρέθηκε ξανά σε απόσταση-αναπνοής, όπου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 46-50.

Πολλές συγκινήσεις επιφύλασσε το τελικό κρίσιμο δεκάλεπτο στους θεατές της αναμέτρησης. Οι δύο μονομάχοι ήταν κοντά στο σκορ, η ΑΕΣ ωστόσο βρισκόταν πάντα σε θέση οδηγού. Δούμας (γκολ-φάουλ και καλάθι) και Σκαρλατόπουλος (τρίποντο) έφεραν εκ νέου την διαφορά στ καλάθι 56-58 με τον Σταύρο Ιωσηφίδη να καλεί σε time-out. Το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα το αγωνιστικό άγχος και με σουτ τριών πόντων λίγο πριν το τέλος βρέθηκαν στο +5, 58-63. Τα μεγάλα σουτ που μπορούσαν να φέρουν την ανατροπή δεν ήρθαν με τους Θεοφανίδη και Σιάρκο να αστοχούν από την περιφέρεια. Το τελικό 58-65 χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΕΣ.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Νεδόγλου Ζ

Δεκάλεπτα: 13-18, 28-34, 46-50, 58-65

Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης, Τσβετάνωβ, Σιάρκος, Σκαρλατόπουλος, Επαμεινώνδας, Πέτρου, Θεοφανίδης, Κοτόπουλος,.