Επικοινωνία: info@serraikanea.gr

Αθλητικα

Κύπελλο Ελλάδας-Πανσερραϊκός: Στα πέναλτι «λύγισε» τον Ορφέα Ξάνθης

Χρειάστηκε να φτάσει μέχρι τα πέναλτι

(κανονικός αγώνας 1-1, 2-2 στην παράταση, 4-3 στα πέναλτι) ο Πανσερραϊκός για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση του Ορφέα Ξάνθης και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το απόγευμα της Κυριακής 25/8 ο Πανσερραϊκός υποδέχθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών τον Ορφέα Ξάνθης στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής περιόδου, στα πλαίσια της 1ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αρκετοί ήταν οι φίλοι της ομάδας που αψήφησαν την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε στις Σέρρες (Το θερμόμετρο έδειχνε 36ο Κελσίου) και πήγαν στο γήπεδο για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι Ξανθιώτες λόγω αποβολής του Ιμέρ στην παράταση.

Το παιχνίδι

Οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στο 40′ με τον Παπαβασιλείου, με τους Ξανθιώτες να αντιδρούν με την έναρξη του δευτέρου μέρους και να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Ξαντινίδη, που έμελλε να είναι και το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση ο Παπαβασιλείου ήταν αυτός που βρήκε ξανά δίχτυα κάνοντας το 2-1, και ενώ η ομάδα της Ξάνθης απο το 95′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ιμέρ.

Παρότι με παίκτη λιγότερο ο Ορφέας τα έδωσε όλα και δύο λεπτά πριν την λήξη της παράτασης (118′) κατάφερε να στείλει το ματς στα πέναλτι χάρη στο τέρμα του Σουκρήογλου!

Παραλίγο μοιραίος ο Παπαβασιλείου

Στην διαδικασία των πέναλτι οι δύο νεαροί τερματοφύλακες του Πανσερραϊκού (Γιαννακίδης) και Ορφέα (Ψυχουδάκης) απέκρουσαν από ένα πέναλτι, ενώ το πέναλτι που έκρινε την αναμέτρηση ήταν αυτό του Μακράκη που έστειλε την μπάλα πάνω από την οριζόντια δοκό του Γιαννακίδη και την ομάδα του Νεντίδη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αξιοσημείωτο στην διαδικασία των πέναλτι η αποτυχία να σκοράρουν τόσο ο Παπαβασιλείου (πέτυχε και τα δύο γκολ του Πανσερραϊκού) και ο Σουκρήογλου (σκόραρε στην παράταση)

Οι «κόκκινοι» έστω και με άγχος πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τακίδης με βοηθούς τους Χαραλαμπόπουλο και Ιωαννίδη της ΕΠΣ Κιλκίς.