Αθλητικα

Σέρρες, Μπάσκετ, Β' Εθνική Βορρά: Πληγώθηκαν στην παράταση οι Ίκαροι

ΣΑ Στρατωνίου - Ίκαροι STIHL 76-70

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που επίσης «έπαιζαν το τομάρι τους», μπήκαν παθιασμένα και δυναμικά, έχοντας μια ισχνή διαφορά υπέρ τους, πότε με 2 (13-11) και πότε με 3 πόντους όπως στο φινάλε της περιόδου, που έκλεισε 23-20.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Ίκαροι και αφού έφτασε η μπάλα στον Κακιούζη… άρχισαν την αντεπίθεση και αφού ισοφάρισαν στα μισά σε 27-27, κατάφεραν να κτίσουν και μια σημαντική διαφορά 8 πόντων υπέρ τους 40-32, όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι», συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με συγκέντρωση στην επίθεση, διατήρησαν την διαφορά 41-48 και 56-48. Στην τελευταία περίοδο, όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, αφού οι Ίκαροι έφτασαν το σκορ στο 61-53 σχεδόν 5΄ λεπτά πριν το φινάλε. Η μοίρα του ματς όμως, ήταν γραμμένη αλλιώς.

Η διαιτησία που έκανε λάθη εκατέρωθεν, έδωσε και 2 τεχνικές ποινές υπέρ των Ικάρων, που όμως δεν αξιοποιήθηκαν από την γραμμή των ελεύθερων βολών. Ομοίως και οι επιθέσεις στα τελευταία λεπτά, που ήταν κάκιστες, με αλλοπρόσαλλα σουτ στο τέλος του χρόνου και τρίποντα… χωρίς λογική, μήπως και τελειώσει ο χρόνος νωρίτερα. Γενικό black out… οι βόλτες του Δασκαλόπουλου έφτασαν το ματς στο 64-62 και με ηρωική προσπάθεια ο Γεωργιανός οδήγησε τους Ικάρους, στην παράταση. 11-3 επιμέρους σκορ και 64-64 το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια.

Στην παράταση οι Ίκαροι άδειασαν και το Στρατώνι κέρδισε τελικά με σκορ 76-70.