Αθλητικα

Σέρρες: 8ος σύλλογος στην Ελλάδα ο ΓΣ Σέρρες’93 !– Οι επιδόσεις των Σερραίων που συμμετείχαν στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου

Ολοκληρώθηκε το 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 9/10 Φεβρουαρίου 2019 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τους Σερραίους αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν να πετυχαίνουν μετάλλια (Δελή) και επιδόσεις...

Από τους εννιά αθλητές και αθλήτριες που τελικά έλαβαν μέρος στους αγώνες, οι 8 συμμετείχαν στους τελικούς των αγωνισμάτων.

8ος στις γυναίκες ο ΓΣ Σέρρες’93

Σε επίπεδο Συλλόγων σημαντική η διάκριση του ΓΣ Σέρρες ’93 που με βάσει τις επιδόσεις των αθλητριών του κατέκτησε την 8η θέση στις Γυναίκες ανάμεσα σε 62 αθλητικά σωματεία που βαθμολογήθηκαν, συγκεντρώνοντας 17 βαθμούς

Ο ΟΦΚΑ Σέρρες κατέλαβε την 41 θέση στους άνδρες ανάμεσα στα 58 αθλητικά σωματεία που βαθμολογήθηκαν με 3 βαθμούς που κατέκτησε με την 6η θέση στην σφαιροβολία ο Χρήστος Μουλιστάνος

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Σερραίων αθλητών και αθλητριών που συμμετείχαν στους αγώνες ήταν:

1. Κατερίνα Δελή (ΓΣ Σέρρες’ 93) 3η θέση στον τελικό των 1.500μ με χρόνο 4:36.11 και 3η θέση στον τελικό των 800μ. με χρόνο2:13.42
  2. Μαρία Μενεξη (ΓΣ Σέρρες’ 93) την 5η θέση στον τελικό στα 60μ εμπόδια με χρόνο 8.82
  3. Χρήστος Μουλιστάνος (ΟΦΚΑ Σερρες) 6ος στον τελικό της σφαιροβολίας με βολή στα 17.07 μέτρα
  4. Βασιλική Σάββα (ΓΣ Σέρρες’ 93) την 8η θέση στον τελικό στα 60μ εμπόδια με χρόνο9.11
  5. Νίκος Σταθόπουλος (ΓΣ Σέρρες’93)   8η θέση στο Έπταθλο με 4028 βαθμούς
  6. Αλέξανδρο  Αθανασίου (ΓΣ Σέρρες’93) 9ος στον τελικό του τριπλούν με άλμα στα 14.52 μ.
  7. Κώστα Κεφαλίδη (ΓΣ Σέρρες’93) 10ος  στο επι κοντώ με επίδοση 4.80 μέτρα (ατομικό ρεκόρ)
  8. Ιωάννα Νάτσιου (ΓΣ Σέρρες’93) 12η στον τελικό του τριπλουν με άλμα στα 11.43 μ. (στην 3ηπροσπάθεια, προηγήθηκαν δύο άκυρες)
  9. Αβατάγγελος Γεώργιος  (ΓΣ Σέρρες’93)  ακυρώθηκε στο επι κοντώ

(Απο την κατάταξη έχουν αφαιρεθεί οι Κύπριοι αθλητές που συμμετέχουν στους αγώνες)

Οι Θανάσης και Βασίλης Μαρτινάκης δεν συμμετείχαν τελικά στους αγώνες, αν και δηλώθηκαν, για προσωπικούς λόγους.

Πηγή: anexartitos.gr